Wiadomości branżowe minrol

XX Targi Mleko-Expo

XX Targi Mleko-Expo
17.11.2011
Odsłuchaj iWebreader. Wciśnij enter by rozpocząć odtwarzanie
XX Targi Mleko-Expo Podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk 17 listopada br. uczestniczył w uroczystym otwarciu dwudziestej, jubileuszowej edycji Targów Mleczarskich „MLEKO-EXPO 2011”, organizowanych w dniach 17-19 listopada w Warszawie.

Wiceminister podkreślił, że mleczarstwo jest priorytetowym sektorem w Polsce, która ma naturalne warunki do produkcji mleka. – Do lipca 2011 roku wartość exportu produktów mleczarskich wyniosła 677 mln euro i była o 16 procent wyższa niż w roku 2010. Dodatnie saldo w eksporcie produktów mleczarskich za pierwsze półrocze tego roku, na poziomie 431 mln euro, to przede wszystkim efekt modernizacji całego sektora mlecznego. Aktualnie w naszym kraju mleko produkuje 168 tysięcy gospodarstw rolnych – podkreślił Tadeusz Nalewajk i dodał: – Chciałbym, aby wszystkie rynki były tak uregulowane jak rynek mleczarski i żeby coraz więcej zakładów mleczarskich było spółdzielczych, czyli w rękach producentów mleka.

Wiceminister rolnictwa poinformował, że obecnie w ramach polskiej Prezydencji w UE dyskutowany jest tzw. pakiet mleczny. Ministerstwo Rolnictwo i Rozwoju Wsi oficjalnie wystąpiło w tej sprawie do Komisji Europejskiej, która proponuje likwidację kwot po 2015 roku. – Polska opowiada się za utrzymaniem limitowania produkcji mleka w Unii Europejskiej do 2020 r. – podkreślił Tadeusz Nalewajk. – W mojej ocenie zlikwidowanie kwotowania produkcji mleka spowoduje ,,wypadanie” z rynku małych producentów, zwłaszcza w czasie kryzys – dodał.

Podczas uroczystego otwarcia Targów zostały wręczone nagrody i puchary ufundowane przez instytucje państwowe i organizacje pozarządowe, między innymi:

Odznaczenia Agencji Rynku Rolnego dla 10 największych spółdzielczych eksporterów artykułów mleczarskich w 2010 r. wyłonionych w rankingu KZSM Zw. Rew.
Odznaczenia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dla 10 spółdzielni z „Listy Największych i Najlepszych Spółdzielni Mleczarskich 2010 r.” wyłonionych z rankingu opracowanego przez KZSM Zw. Rew.

Targi Mleko-Expo odbywają się pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a ich organizatorem jest Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny.

http://www.minrol.gov.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #3f 3f   #bran   #hotel 2c   #kore   #rybo