Ciekawostki Wiadomości branżowe

Ogólnopolskie Dożynki na Jasnej Górze

Ogólnopolskie Dożynki na Jasnej Górze
06.09.2010
Ogólnopolskie Dożynki na Jasnej Górze Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki uczestniczył w niedzielę w Ogólnopolskich Dożynkach na Jasnej Górze.

Zgromadzonych pielgrzymów oraz gości oficjalnych powitał przeor jasnogórskiego klasztoru, o. Roman Majewski. Podczas uroczystości tradycyjnie podziękowano za tegoroczne plony, poświęcono chleb oraz liczne wieńce żniwne przywiezione przez rolnicze delegacje z całej Polski.

W dożynkach uczestniczył także Prezydent Bronisław Komorowski, który zapewnił rolników, że walcząc o szanse polskiego rolnictwa w ramach integrującej się Europy nie uronimy nic z tego, co było, jest i będzie fundamentem nas samych, także polskiej wsi.

Całą Polskę obiegają dziś korowody wieńców dożynkowych, które świadczą o naszej pracowitości – mówił do zgromadzonych minister Marek Sawicki. Szef resortu rolnictwa podkreślił, że mijający rok nie należał do najłatwiejszych. Pracę utrudniały rolnikom najpierw długa i sroga zima, a następnie obfite opady deszczu powodujące powodzie. Minister podziękował wszystkim, którzy nieśli pomoc powodzianom, a poszkodowanych zapewnił o tym, że żadna z rodzin nie pozostanie bez pomocy. W tym celu zostały opracowane, w ramach PROW 2007-2013, dwa dodatkowe działania: zróżnicowanie w kierunku działalności nierolniczej i odtwarzanie produkcji po klęskach żywiołowych.

Minister Sawicki, zwracając się do rolników, zapewnił również, że resort zabiega o nowe rynki zbytu dla polskich produktów żywnościowych, głównie na wschodzie oraz w Azji i krajach arabskich. Poinformował, że jeszcze w tym roku rolnicy będą mogli starać się o środki na inwestycje w ramach grup producenckich, a wsparcie uzyska także tworzenie regionalnych centrów dystrybucji produktów żywnościowych. Będziemy, udziałem środków budżetowych, budować powiatowe rynki sprzedaży bezpośredniej. Takie „moje” rynki: „moje” rolnika, „moje” konsumenta. Gdzie rolnik, przetworzywszy swoje produkty, będzie mógł je bezpośrednio sprzedać konsumentowi – powiedział szef resortu rolnictwa.


Marek Sawicki zauważył, że dzięki jasnogórskim uroczystościom widać, że Polska nie jest krajem sporów; jest krajem ludzi, którzy potrafią ze sobą rozmawiać i współpracować. Tu dziś w Częstochowie najwyraźniej widać, że Polska nie jest Polską kłótni, sporu i awantury; Polska jest Polską pracy, pracy wokół chleba i dla chleba. Jest Polską ludzi, którzy z radością tym chlebem potrafią się dzielić – mówił minister.

Ogólnopolskie Dożynki, które na Jasnej Górze odbyły się po raz 28., zgromadziły w tym roku około 30 tysięcy rolników.

Galeria zdjęć: Ogólnopolskie Dożynki na Jasnej Górze

http://www.minrol.gov.pl/index.php?/pol/Ministerstwo/Biuro-Prasowe/Informacje-Prasowe/Ogolnopolskie-Dozynki-na-Jasnej-Gorze

hastagi na stronie:

#wieńce dożynkowe wzory #jak zrobić wieńce dożynkowe #jak zrobić wieniec dożynkowy #wieńce dożynkowe sprzedaż #wieńce dożynkowe zdjęcia #wzory wieńców dożynkowych #dożynki jasna góra 2011 #wience doynkowe #wience dozynkowe #wieniec dożynkowy jak zrobić #wieniec dożynkowy wzory #dożynki 2011 #dożynki częstochowa 2011 #dożynki 2011 częstochowa #doynki 2011 #dożynki na jasnej górze 2011 #wieńce dożynkowe jak zrobić #jasna góra dożynki 2011 #wieńce dożynkowe galeria #wieńce dożynkowe #wieńce dożynkowe 2010

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy