Małopolska Wiadomości branżowe

Ruszyła budowa ośrodka radioterapii w Krakowie

Pierwsi pacjenci w krakowskim ośrodku radioterapii Amethyst pojawią się pod koniec 2013 roku. Obiekt powstaje na terenie Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera, a jego inwestorem jest spółka Radiology Therapeutic Center Poland (RTCP). Koszt inwestycji to  84 mln złotych.

Na 3 tys. metrów kw. powstanie nowoczesny zakład radioterapii, brachyterapii i poradnia onkologiczna. Dzięki temu Szpital Specjalistyczny im. Rydygiera stanie się pełnoprofilowym ośrodkiem onkologicznym, tzn. będzie gwarantował diagnostykę i pełne onkologiczne leczenie  skojarzone. Powstający ośrodek radioterapii będzie mógł przyjąć 2000 pacjentów rocznie.

Jako partner tego przedsięwzięcia, firma RTCP została wyłoniona w przetargu ogłoszonym przez szpital. Jego rozstrzygniecie nastąpiło 11 października ub. r. Po modyfikacji projektu,  pracach przygotowawczych i ogrodzeniu terenu rozpoczęły się już prace budowlane. Teraz wykonawca budowy, warszawska firma Karmar instaluje zaplecze dla pracowników. Harmonogram zakłada, że już latem w nowo powstałym budynku rozpocznie się instalacja specjalistycznego sprzętu do radioterapii.

– Sercem ośrodka radioterapii są akceleratory. Te zamówione do Krakowa są najnowszej generacji, wyprodukowane przez potentata  branży, szwedzką firmę Elekta – mówi dr Marcin Hetnał, szef RTCP Amethyst w Krakowie. Więcej o nowoczesnym sprzęcie do radioterapii można dowiedzieć się tutaj: http://www.elekta.com/

Rocznie na świecie sprzedaje się zaledwie kilkaset akceleratorów medycznych. Koszt każdego z nich sięga 3 mln euro. Tego rodzaju sprzęt realizowany jest wyłącznie na zamówienie. RTCP posiada już pisemne potwierdzenie terminu dostarczenia akceleratorów przez firmę Elekta.

Inwestycja RTCP w ośrodek onkologii nie jest przypadkiem. Społeczeństwo Europy się starzeje, a wraz z tym procesem rośnie zapadalność na choroby nowotworowe.  Wg Krajowego Rejestru Nowotworów w Polsce  tylko w 2025 roku choroba nowotworowa zostanie prawdopodobnie wykryta u 180 tys. osób. Aż 600 tys. chorych będzie się wtedy zmagało z rozmaitymi schorzeniami nowotworowymi (dzisiaj to 450 tys.). Aby pacjenci mogli liczyć na szybką interwencję medyczną i szansę na wyzdrowienie, sieć nowoczesnych, pełnoprofilowych  ośrodków onkologicznych musi szybko się rozwinąć. Trudno liczyć tutaj na publiczne środki finansowe, dlatego prywatne inwestycje stają się ważnym ich uzupełnieniem. Kilka lat w temu tego rodzaju inwestycje uratowały polską dializoterapię. Dzisiaj ponad połowa stacji dializ w Polsce jest prowadzona przez prywatne firmy.  Dzięki kontraktom z NFZ zarówno dializoterapia, jak i leczenie onkologiczne dla pacjentów pozostają bezpłatne.

Chcemy, aby nasz krakowski ośrodek radioterapii był modelowym przykładem współpracy publicznego szpitala i niepublicznej inwestycji – deklaruje Barbara Werchowiecka-Rusinek, prezes RTCP. – Wyposażymy go w najlepszy, najnowocześniejszy sprzęt na świecie, wprowadzimy międzynarodowe standardy obsługi pacjentów i procedur medycznych, a trudniejsze przypadki będziemy konsultować z naszym partnerem Centre Prive de Radiotherapie de Metz.

W krakowskim ośrodku radioterapii będzie pracować ponad 30 osób, w tym 6 lekarzy i 8 fizyków. Wszyscy przejdą szkolenie we Francji, zdobywając wiedzę z zakresu najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych w radioterapii na świecie. Radioterapia to jedna z najszybciej rozwijających się dzisiaj dziedzin medycyny. Celem sieci ośrodków Amethyst Radiotherapy jest wdrażanie najnowszych osiągnięć nauki. Dzięki temu wszyscy jej pacjenci  będą mogli liczyć na korzystanie z wysokospecjalistycznych procedur skracających  czas naświetlań i ograniczających  skutki uboczne.

RTCP jest spółką celową powołaną do realizacji inwestycji w Krakowie i Przemyślu. Jej właścicielem jest holding medyczny RTC, który realizuje przedsięwzięcia w Polsce, Rumuni i Niemczech. RTC powstało w 2010 roku na fali rozwoju nowoczesnej radioterapii. Właściciele RTC od wielu lat inwestują w sprawdzone projekty medyczne na świecie, takie jak europejski gigant  A&D Pharma czy międzynarodowa sieć stacji dializ.  Byli już obecni w Polsce, w latach 2000 – 2006 pod marką INCP utworzyli 9 niepublicznych stacji dializ. W 2006 roku zostały one odsprzedane grupie Fresenius, światowemu potentatowi w  branży nefrologicznej.

Od września 2012 roku w Bukareszcie w Rumunii działa pierwszy ośrodek  Amethyst Radiotherapy, który może przyjąć rocznie 1500 pacjentów. W ośrodku działają dwa nowoczesne akceleratory firmy Elekta, a pacjenci leczeni są również chemioterapią.  W Rumunii finalizowana jest też inwestycja w Cluj. W Polsce oprócz ośrodka w Krakowie przygotowywany jest podobny projekt w Przemyślu, a RTCP rozmawia o kolejnych lokalizacjach ośrodków radioterapii.

< 232919" >

Źródło PR time. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #atmosfera   #herbata   #jest   #joanna   #teekanne