Ciekawostki Wiadomości branżowe

Czad. Cichy zabójca

Nie dla czadu – poradnik PSP
W związku ze zwiększoną liczbą podtruć tlenkiem węgla Ministerstwo Spraw Wewnętrznych apeluje o ostrożność i korzystanie wyłącznie ze sprawnych urządzeń grzewczych i gazowych. Na stronie internetowej Państwowej Straży Pożarnej znajduje się poradnik informacyjny „Czad. Cichy zabójca”, dotyczący zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń gazowych. Pamiętajmy o prawidłowym korzystaniu z urządzeń grzewczych i gazowych – ulatniający się tlenek węgla może stać się przyczyną tragedii.

Z poradnika „Czad. Cichy zabójca” dowiemy się m.in. jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla, jak bezpiecznie korzystać z urządzeń grzewczych oraz o czym należy pamiętać ogrzewając pomieszczenia piecem gazowym, bądź używając kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca.

Strażacy przypominają, żeby do ogrzewania pomieszczeń używać tylko urządzeń, które posiadają atesty. Jakiekolwiek zasłanianie czy zaklejanie przewodów wentylacyjnych może doprowadzić do zatrucia tlenkiem węgla.

Straż pożarna apeluje do mieszkańców o to, by występowali do spółdzielni oraz administratorów budynków o sprawdzanie ciągów wentylacyjnych pod kątem ich drożności.

Więcej informacji o zagrożeniach związanych z zatruciami wywołanymi czadem, w tym m.in. co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia, jak pomóc poszkodowanym przy zatruciu tlenkiem węgla, jakie są objawy zatrucia oraz jak często należy przeprowadzać kontrole przewodów kominowych – są dostępne na stronie internetowej Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.


http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=3216

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy