Wiadomości branżowe

Wernisaż wystawy podsumowującej projekt “Kraków Street Foto” realizowany w ramach programu „1/1 Mistrz i Uczeń”

22 lutego 2014 roku o godzinie 15:00 na Placu Szczepańskim 6 w Krakowie przy Stowarzyszeniu Architektów Polskich SARP odbędzie się wernisaż wystawy podsumowującej projekt “Kraków Street Foto”, realizowany przez Marię Dworak w ramach ogólnopolskiego programu mentoringowego „1/1 Mistrz i Uczeń” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ‘ę’ oraz Fundacji LOTTO Milion Marzeń. Na wystawie, która potrwa do 9 marca, zaprezentowane zostaną zdjęcia uczestników projektu oraz profesjonalnych fotografów.

Trwająca pół roku inicjatywa Marii Dworak, fotografki, psycholożki i animatorki kultury, miała na celu zaangażowanie dzieci i młodzieży z krakowskich organizacji: Centrum Profilaktyki i Edukacji Społecznej PARASOL, Fundacji Teatru Ludowego oraz Stowarzyszenia SIEMACHA do uwieczniania aparatem swojej rzeczywistości, życia codziennego i przestrzeni, w której funkcjonują. Uczestnicy, pod opieką 20 profesjonalistów, fotografowali ulice, dzielnice, bramy, klatki, skwery i podwórka – miejsca, w których młodzi mieszkańcy krakowskich dzielnic się bawią i gdzie spędzają czas wolny. Brali oni udział w indywidualnych sesjach i plenerach oraz spotkaniach ze swoimi nauczycielami, a także w licznych warsztatach, między innymi camera obscura, malowania światłem czy portretu. Udział w warsztatach i obcowanie z profesjonalnymi fotografami dało dzieciom i młodzieży możliwość poznania tajników tej dziedziny sztuki, a przede wszystkim eksperymentowania, praktykowania i odkrywania swoich umiejętności. Opiekunką projektu “Kraków Street Foto” i mentorką Marii Dworak była animatorka kultury i historyczka sztuki – Zofia Bisiak, założycielka Ośrodka Doskonalenia Animatorów Kultury w Łucznicy i realizatorka projektu edukacji architektonicznej dzieci i młodzieży zatytułowany „Dialog z otoczeniem”.

Wernisaż będzie okazją do spotkania z uczestnikami projektu, jego twórczynią Maria Dworak oraz mentorka Zofią Bisiak. Podczas wydarzenia odbędzie się koncert, występ zespołu breakdance oraz pokaz slajdów. Goście otrzymają również możliwość zrobienia sobie zdjęcia w zaaranżowanym przez organizatorkę studiu portretowym.

Program „1/1 Mistrz i Uczeń” to spotkanie dziesięciu młodych artystów i animatorów kultury z różnych zakątków Polski z dziesięcioma uznanymi twórcami. Jest to dla nich szansa na stworzenie projektu artystycznego lub społeczno-kulturalnego pod okiem mistrza. Każdy z uczestników programu dostał wsparcie swojego mentora, coachów i trenerów oraz 6 tysięcy złotych na realizację swojego pomysłu. Duety same określiły sobie harmonogram prac, których koniec dobiega w lutym 2014. Jego efektem końcowym będzie wydanie pamiątkowej publikacji podsumowująca wszystkie dziesięć realizacji. Program „1/1 Mistrz i Uczeń” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ‘ę’ realizowany jest we współpracy z Fundacją LOTTO Milion Marzeń oraz finansowany ze środków Fundacji LOTTO Milion Marzeń.

Więcej o projekcie „1/1 Mistrz i Uczeń” oraz informacje o wszystkich uczestnikach i mentorach można znaleźć na stronach: www.1na1.e.org.pl oraz www.fundacjalotto.pl.

Źródło Fundacja LOTTO Milion Marzeń. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts