Wiadomości branżowe

Dwie krakowskie artystki w dziesiątce laureatów programu „1/1 Mistrz i Uczeń”

Maria Dworak oraz Karolina Grzywnowicz zakwalifikowały się do dziesiątki uczestników ogólnopolskiego programu „1/1 Mistrz i Uczeń”. Pod opieką swoich mentorów – Zofii Bisiak i Zbigniewa Libery przygotują dwa osobne projekty kulturalne. Jedna będzie pracować z najmłodszymi mieszkańcami Krakowa, druga poszuka tożsamości nieistniejących już bieszczadzkich wiosek. Efekty ich prac będą widoczne jeszcze tej zimy!

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ‘ę’ oraz Fundacja LOTTO Milion Marzeń wyłoniły uczestników ogólnopolskiego programu mentoringowego „1/1 Mistrz i Uczeń”. Są wśród nich dwie młode artystki pochodzące z Krakowa – Maria Dworak i Karolina Grzywnowicz.

Maria Dworak, fotografka, psycholożka i animatorka klutury, zgłosiła się do programu z pomysłem fotograficznym. Dzieci i młodzież z krakowskich organizacji: Centrum Profilaktyki i Edukacji Społecznej PARASOL, Fundacji Teatru Ludowego, Stowarzyszeniu SIEMACHA będą pod opieką doświadczonych fotografów uwieczniać aparatem swoją rzeczywistość, życie codzienne i przestrzeń, w której funkcjonują. Ulice, dzielnice, bramy, klatki, skwery i podwórka, czyli te wszystkie miejsca, w których młodzi mieszkańcy krakowskich dzielnic się bawią i gdzie spędzają czas wolny. Na zakończenie projektu powstanie wystawa zdjęć powstałych w trakcie licznych warsztatów. Skąd taki pomysł? Marzy mi się, by poprzez realizację tego projektu czyjś świat stał się lepszy, a życie w Krakowie – przyjemniejsze. Wierzę, że pod okiem mojego mistrza będzie to możliwe – tłumaczy młoda artystka. Opiekunem jej projektu jest animatorka kultury i historyczka sztuki – Zofia Bisiak, założycielka Ośrodka Doskonalenia Animatorów Kultury w Łucznicy i realizatorka projektu edukacji architektonicznej dzieci i młodzieży zatytułowany „Dialog z otoczeniem”.

Druga z krakowskich uczestniczek programu – Karolina Grzywnowicz, komparatystka, fotografka, artystka multimedialna – zamierza zrealizować projekt poświęcony roślinom, które są zapisem historii. Poszukuje ich w miejscach dawno opuszczonych przez ludzi – na terenach wysiedlonych bieszczadzkich wsi. Dlaczego? Bieszczady do drugiej wojny światowej były terenem wielokulturowym. Wsie, kiedyś tętniące życiem, opuszczone po Akcji Wisła, podlegają procesom naturalnej sukcesji przyrodniczej, a ślady niegdysiejszej bytności znikają bezpowrotnie. Czasami wysiedlone wsie można poznać jedynie po kwitnących wiosną drzewach owocowych i innych roślinach, które przechowują pamięć o tych miejscach i mogą stanowić klucz do ich zrozumienia. Rośliny te są ciągle odradzającym się świadectwem obecności ludzi i mogą posłużyć również do odtworzenia topografii nieistniejących już miejscowości – mówi Karolina Grzywnowicz. Mentorem, który wesprze ją w  przygotowaniu projektu, jest znany artysta i performer – Zbigniew Libera. Jest on autorem wstrząsających prac wideo z lat 80. (m.in. “Obrzędy intymne” i “Perseweracja mistyczna”), które wyprzedziły o 10 lat falę “sztuki ciała” oraz głośnego projektu “Lego. Obóz koncentracyjny”).

„1/1 Mistrz i Uczeń” to spotkanie dziesięciu młodych artystów i animatorów kultury z różnych zakątków Polski z dziesięcioma uznanymi twórcami. Jest to dla nich szansa na stworzenie projektu artystycznego lub społeczno-kulturalnego pod okiem mistrza. Każdy z uczestników projektu dostaje wsparcie swojego mentora, coachów i trenerów oraz 6 tysięcy złotych na realizację swojego pomysłu. Duety same określają sobie harmonogram prac, jednak muszą zakończyć projekty do lutego 2014. Wiosną tego roku zostanie wydana pamiątkowa publikacja podsumowująca wszystkie dziesięć realizacji. Program „1/1 Mistrz i Uczeń” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ‘ę’ realizowany jest we współpracy z Fundacją LOTTO Milion Marzeń oraz finansowany ze środków Fundacji LOTTO Milion Marzeń.

Więcej o projekcie „1/1 Mistrz i Uczeń” oraz informacje o wszystkich uczestnikach i mentorach można znaleźć na stronach: www.1na1.e.org.pl oraz www.fundacjalotto.pl.

Źródło Fundacja LOTTO Milion Marzeń. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts