Wiadomości branżowe minrol

Dożynki województwa śląskiego

Dożynki województwa śląskiego
28.08.2011
Dożynki województwa śląskiego Podsekretarz stanu Andrzej Butra uczestniczył w uroczystych obchodach XII Dożynek Województwa Śląskiego, które odbywały się w Ciasnej.

Podczas ceremonii przekazania dożynkowego chleba Andrzej Butra powiedział, że Święto Dziękczynienia za plony wieńczy rok rolniczego trudu i jest wyrazem wdzięczności za zebrane plony. Podkreślił, że tegoroczne żniwa były jednymi z najtrudniejszych żniw w ostatnich kilkudziesięciu latach i poinformował o formach pomocy z jakich mogą skorzystać rolnicy, których gospodarstwa ucierpiały w skutek tegorocznych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

Wiceminister podziękował rolnikom za ich trud i wysiłek włożony w zebranie tegorocznych plonów. Zaznaczył, że uroczystości dożynkowe odbywają się w tym roku w czasie sprawowania polskiej prezydencji, której jednym z priorytetów jest przyszłość rolnictwa.

Polska prezydencja skupia się przede wszystkim na reformie Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2013 oraz dyskusji na temat poprawy konkurencyjności rolnictwa wspólnotowego. „Nowa Wspólna Polityka Rolna musi być prosta, przejrzysta i pozbawiona historycznych zaszłości. Wspólna Polityka musi zapewnić modernizację i restrukturyzację rolnictwa Unii Europejskiej oraz poprawę jego konkurencyjności na rynku międzynarodowym” – podkreślił wiceminister Butra

Symbol śląskich dożynek – bochen chleba z tegorocznego ziarna – zabrał do ministerstwa.

Uroczystości uświetniły prezentacje artystyczne przygotowane przez poszczególne gminy powiatu lublinieckiego, występy orkiestry dętej oraz zespołów folklorystycznych i młodzieżowych.

za http://www.minrol.gov.pl

Similar Posts