Wiadomości branżowe

Krakowskie Centrum Radioterapii Amethyst na finiszu

Otwarcie już w grudniu br. Trwają prace wykończeniowe i instalacja specjalistycznego sprzętu. Członkowie zespołu Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie uczestniczą w cyklu specjalistycznych szkoleń z zakresu nowoczesnej radioterapii. Od poniedziałku rozpoczęła się instalacja dwóch tomografów komputerowych Philips i Siemens, które stanowią ważny element procesu planowania

Otwarcie już w grudniu br. Trwają prace wykończeniowe i instalacja specjalistycznego sprzętu. Członkowie zespołu Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie uczestniczą w cyklu specjalistycznych szkoleń z zakresu nowoczesnej radioterapii.

Od poniedziałku rozpoczęła się instalacja dwóch tomografów komputerowych Philips i Siemens, które stanowią ważny element procesu planowania leczenia w radioterapii. Ta dziedzina medycyny wykorzystuje obrazowanie 3 i 4D do precyzyjnego wyznaczenia obszaru guza nowotworowego i zdrowych tkanek, wymagających ochrony. Centrum Radioterapii Amethyst to międzynarodowa sieć wykorzystująca najnowsze osiągnięcia nauki i korzystająca z najnowocześniejszego sprzętu.

Instalacja trzech akceleratorów Synergy firmy Elekta rozpoczęła się wcześniej, w sierpniu. Akceleratory, inaczej nazywane przyspieszaczami liniowymi, to urządzenia, w których pacjenci bezpośrednio poddawani są terapii promieniowaniem jonizującym. Dzięki zastosowaniu specjalnych kolimatorów wielolistkowych przyśpieszacze modulują trójwymiarowo wiązkę napromieniania, tak aby oddziaływała ona bezpośrednio na guza. Obecnie w krakowskim Centrum Amethyst trwa kalibracja akceleratorów, a w listopadzie rozpoczną się ich testy.

Do Krakowa został dostarczony również aparat do brachyterapii, czyli leczenia przy użyciu źródła promieniowania znajdującego się w bezpośrednim kontakcie z guzem. Radioaktywna substancja lub źródło promieniowania zostaje szczelnie zamknięte w niewielkich pojemnikach, takich jak przewody czy cienkie rurki zwane implantami. Implant jest umieszczany przez krótki okres czasu w bezpośrednim sąsiedztwie nowotworu lub w jamie ciała. W Centrum Radioterapii Amethyst będzie działać pracownia teleradioterapii, brachyterapii, poradnia radioterapii i poradnia ginekologii onkologicznej.

Budowa Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowieruszyła pod koniec stycznia br. Projekt realizuje spółka Radiology Therapeutic Center Poland należąca do holdingu medycznego Amethyst Medical Center. – Budowane przez nas centrum powstaje w ścisłej współpracy ze Szpitalem Specjalistycznym im. L. Rydygiera w Krakowie. Wspólnie stworzymy tutaj pełnoprofilowy ośrodek leczenia onkologicznego – mówi Barbara Werchowiecka-Rusinek, prezes RTCP. Powstające centrum będzie mogło przyjąć 2000 pacjentów rocznie, a rozpocznie działanie pod koniec 2013 roku. Koszt całej inwestycji to 84 mln złotych.

Instalacja specjalistycznego sprzętu w Krakowie prowadzona jest równolegle z pracami budowlanymi. Trwają ostatnie prace wykończeniowe, malowanie ścian, kładzenie płytek ceramicznych i wykładzin. Na zewnątrz budynku wykonywana jest elewacja wentylowana z płyt Euronit i szklana fasada.

Skompletowany został zespół pracowników Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie. W jego skład wchodzi m.in. 6 lekarzy radioterapeutów, 4 fizyków medycznych, 10 techników elektroradiologii. We wrześniu członkowie zespołu rozpoczęli kilkumiesięczny cykl szkoleń z zakresu nowoczesnych technik radioterapii.

Informacje o firmie:

Amethyst  Radiotherapy to międzynarodowa sieć ośrodków medycznych, specjalizujących się w najnowszych terapiach onkologicznych, szczególnie radioterapii.  Koncepcja sieci zakłada harmonijne połączenie kompetencji lekarzy, fizyków medycznych i techników z najnowocześniejszym sprzętem i technologiami medycznymi. Amethyst  wdraża najnowsze osiągnięcia nauki przy zastosowaniu najwyższych standardów jakości. Wszyscy pacjenci sieci mogą liczyć na korzystanie z wysokospecjalistycznych procedur radiologicznych skracających  czas naświetlań i ograniczających  skutki uboczne terapii. Chorzy leczeni są za pomocą najnowocześniejszego sprzętu i wysokospecjalistycznych procedur radioterapeutycznych, m.in. technik stereotaktycznych, IMRT (Intensity Modulated Radiotherapy), technik dynamicznych typu VMAT. Mają też dostęp do międzynarodowych konsultacji medycznych.

Właścicielem sieci Amethyst Radiotherapy jest spółka R.T.C. Radiotherapeutic Centers, która powstała w 2010 roku na fali rozwoju nowoczesnej radioterapii. Właściciele R.T.C. od wielu lat inwestują w sprawdzone projekty medyczne na świecie, takie jak europejski gigant  A&D Pharma czy TAOZ Holdings, międzynarodowa sieć stacji dializ.  Byli już obecni w Polsce, w latach 2000 – 2006 pod marką INCP utworzyli 9 niepublicznych stacji dializ. Obecnie trwa realizacja Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie. Podobny obiekt zostanie uruchomiony również w Przemyślu.

Źródło RTCP. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy