Wiadomości branżowe minrol

Potencjał roślin włóknistych i zielarskich

Potencjał roślin włóknistych i zielarskich 31.08.2011 Potencjał roślin włóknistych i zielarskich Produkty wytwarzane z włókien naturalnych oraz roślin zielarskich były tematem dzisiejszej konferencji prasowej ministra

Potencjał roślin włóknistych i zielarskich
31.08.2011
Potencjał roślin włóknistych i zielarskich Produkty wytwarzane z włókien naturalnych oraz roślin zielarskich były tematem dzisiejszej konferencji prasowej ministra rolnictwa Marka Sawickiego i dyrektora Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich prof. dr hab. Grzegorza Spychalskiego.

Instytut ten jest ośrodkiem młodym, powstałym w 2009 roku na bazie dwóch instytutów, które miały ponad 80. letnią tradycję- podkreślił minister Sawicki. Przypomniał, że len i konopie to tradycyjne polskie uprawy ostatnio nieco zapomniane, ale dzięki nauce stwarzające wiele nowych możliwości wykorzystania nie tylko w przemyśle włókienniczym, ale także w budownictwie i lecznictwie.

Na początku konferencji minister Marek Sawicki odniósł się także do bieżącej sytuacji. Stwierdził, że pomimo publicznego wzywania do debaty na temat sytuacji w rolnictwie nigdy takiego zaproszenia nie dostał.

Tak, do takiej debaty jestem gotowy, a co więcej prowadzę ją cały czas spotykając się bezpośrednio w terenie, w różnych regionach Polski z rolnikami nie ma tygodnia, żebym nie miał takich spotkań. Debatę prowadzę też z organizacjami rolniczymi, związkowymi, branżowymi, a także z izbami rolniczymi. To właśnie w wyniku takich debat wprowadziliśmy szereg zmian w polityce rolnej – powiedział minister.

Przypomniał, że decyzje podjęte w zakresie zmian w działaniach PROW wynikały właśnie z takich debat i konsultacji . Jako ich przykłady minister Sawicki podał przesunięcia dokonane na zwiększenie środków w działaniu „Modernizacja Gospodarstwa Rolnych” o około 1 mld złotych co pozwoli na realizację ponad 80% prawidłowo złożonych wniosków, ułatwienia w składaniu wniosków w działaniu „Młody Rolnik” i zwiększenie wsparcia z 50 do 75 tys. zł dodatkowe środki na „Renty Strukturalne” w wysokości 320 mln euro które zostały przesunięte z innych działań, dopłaty do chowu bydła i owiec w Polsce południowej, a także opracowanie programu, który wychodzi naprzeciw produkcji pasz wysokobiałkowych na bazie białka roślinnego z roślin strączkowych.

Podczas spotkania dyrektor Instytutu mówił o roli i znaczeniu roślin włóknistych i zielarskich dla polskiego rolnictwa. Udzielał odpowiedzi na pytania: Czy olej lniany leczy nowotwory? Czy można budować domy z konopi włóknistych? Czy biokompozyty mogą być twardsze od stali? Jak poinformował prof. Spychalski, len i konopie stają się bardzo istotnym elementem alternatywnych źródeł przychodów gospodarstw rolnych, szczególnie gospodarstw niskotowarowych. − Rośliny te mogą przynosić zyski, a także mogą stanowić alternatywę dla wielu surowców przemysłowych. Len i konopie to ważne surowce odnawialne. Mogą zastępować: węgiel, ropę naftową, gaz ziemny. Konopie w okresie wegetacji absorbują z atmosfery ponad 2,5 tony CO² na 1 ha uprawy, przyczyniając się tym samym do ograniczenia skutków globalnego ocieplenia – mówił dyrektor Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich.

Główne kierunki zastosowania surowców pozyskiwanych z roślin włóknistych to: włókiennicze, celulozowo-papiernicze, materiały kompozytowe, medyczne, farmaceutyczne, spożywcze, energetyczne. W zakresie uprawy roślin zielarskich Polska jest obecnie największym producentem w Europie. Stajemy się potentatem w zakresie produkcji surowca zielarskiego, badającym jednocześnie nowe możliwości wykorzystania, jako suplementów diety, czy produktów prozdrowotnych.

− Zastosowanie lnu, konopii i roślin zielarskich dziś to nie tylko odzież, czy kosmetyki naturalne, to również wielokierunkowe zastosowanie przemysłowe. To przemysł energetyczny, chemiczny, również przemysł materiałów budowlanych. Domy budowane z paździerzy konopnych mają lepszą izolacyjność cieplną niż domy z cegły. Natomiast wyroby dekoracyjne i opakowaniowe mogą być z powodzeniem kompostowane, bezpiecznie ulegają rozkładowi na pierwiastki nieszkodliwe dla środowiska. Natomiast nasiona lnu oleistego to cenny surowiec do produkcji: farmaceutyków, suplementów diety i kosmetyków. Olej lniany ma również właściwości antynowotworowe –wymieniał prof. Grzegorz Spychalski.

Korzystając z funduszy unijnych Instytut realizuje również liczne projekty badawcze. Najważniejsze z nich to „Nanomitex. Funkcjonalne nano- i mikromateriały włókiennicze”, którego celem jest opracowanie innowacyjnych funkcjonalnych tych materiałów włókienniczych, poprawiających bezpieczeństwo i jakość życia oraz projekt o nazwie „Nowa żywność bioaktywna o zaprogramowanych właściwościach prozdrowotnych”, którego celem jest opracowanie innowacyjnej technologii produkcji linii produktów spożywczych ograniczających zachorowalność na choroby cywilizacyjne, w tym na choroby sercowo-naczyniowe, otyłość, cukrzycę i anemię.

− Po raz kolejny pokazujemy, że oferta polskiego rolnictwa, to nie tylko szansa dla rolników i gospodarczy rozwój Polski, lecz także ochrona środowiska, wysokiej jakości żywność, szeroki wachlarz produktów prozdrowotnych oraz możliwość nowatorskiego wykorzystania uprawianych roślin w przemyśle – podsumował minister Marek Sawicki.

http://www.minrol.gov.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy