Wiadomości branżowe

Zostań „Seniorem bez ograniczeń” i ciesz się aktywnym życiem

W województwie małopolskim żyje ponad 560 tysięcy osób w starszym wieku[1], co stanowi blisko 17% ogółu mieszkańców tego regionu. Jak pokazują badania[2], większość z nich odczuwa dolegliwości związane z bólem stawów. W trosce o ich zdrowie ruszyła ogólnopolska kampania „Rozruszaj stawy z Voltaren MAX do 12h”. Celem unikalnej akcji, wspieranej eksperckim programem ćwiczeń, jest przywrócenie osobom starszym ich sprawności fizycznej.

W strukturze społecznej Polski obserwujemy pogłębiający się proces starzenia się populacji, co stanowi poważne wyzwanie demograficzne. Małopolskie zajmuje 4 miejsce pod względem liczby ludności wśród województw[3]. Zgodnie z danymi GUS w regionie żyje ponad 3,3 miliona mieszkańców, z czego osoby w starszym wieku stanowią 17% (ponad 560 tys). Według prognoz liczba seniorów do 2030 roku wzrośnie do 800 tysięcy, czyli 24% całej populacji regionu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na problemy i potrzeby tej grupy oraz podejmować działania, które pozwolą wyzwolić jej społeczny potencjał.

Częstym powodem, który nie pozwala osobom powyżej 55 roku życia kontynuować pracy zawodowej oraz powoduje rezygnację z aktywnego udziału w życiu społecznym jest stan zdrowia. Ponad połowa badanych (53%) wskazuje ból stawów, z czego 58% deklaruje, że przeszkadza im on w życiu codziennym. Są to najczęściej kobiety po 55 roku życia. To między innymi z powodu bólu stawów polscy seniorzy tak rzadko decydują się na aktywności wymagające wysiłku fizycznego, rezygnują z ulubionych zajęć czy hobby. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że to właśnie poprzez aktywność fizyczną, wspartą odpowiednim działaniem przeciwbólowym, można pokonać dolegliwości, a dzięki temu – na nowo cieszyć się z pracy w ogrodzie czy zabawą z wnukami.

Dla skutecznej walki z dolegliwościami związanymi z bólem stawów potrzebna jest kompleksowa edukacja w zakresie właściwego leczenia przeciwbólowego oraz aktywności fizycznych dopasowanych do wieku i możliwości. W tym celu powstała ogólnopolska akcja „Rozruszaj Stawy z Voltaren MAX do 12hTM

Kampania skierowana jest do osób powyżej 55 roku życia, które bezpłatnie mogą wziąć udział w zajęciach ruchowych, a także uzyskać praktyczne porady, w jaki sposób kompleksowo zadbać o swoje stawy. Podczas spotkań seniorzy uczą się, opracowanego przez Polskie Towarzystwo Fizjoterapii autorskiego zestawu
„12 Ćwiczeń Dla Seniora Bez Ograniczeń”. Uczestnicy poznają również różne formy aktywności sportowych, które odciążają stawy oraz pomagają utrzymywać je w jak najlepszej kondycji. Dzięki opracowanemu przez ekspertów „Poradnikowi o zdrowych stawach i swobodzie ruchu”, każdy otrzyma kompendium wiedzy o walce z bólem stawów. Tym samym, uczestnicy programu dołączą do grona „Seniorów bez ograniczeń”, czyli osób, które nie muszą ograniczać swoich aktywności, mogą realizować się w życiu społecznym i zawodowym.

 

 

Więcej informacji; reportaże z wydarzeń, zdjęcia, relacje uczestników oraz porady ekspertów mogą Państwo uzyskać na stronie internetowej kampanii – www.rozruszajstawy.pl.

Patronat nad kampanią objęły: Polskie Towarzystwo Fizjoterapii oraz Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

[1]WRZOS, Raport dotyczący udziału seniorów w życiu publicznym województwa małopolskiego, Kraków 2012. Określenie „starszy wiek” jest tożsame z zastosowanym w raporcie pojęciem „wiek poprodukcyjny”, tj.: mężczyźni 65 lat i więcej, kobiety 60 lat i więcej

[2]Wyniki badań agencji TNS Polska, przeprowadzone na zlecenie marki Voltaren MAX, wśród losowej, reprezentatywnej grupy mieszkańców Polski powyżej 55 roku życia (500 wywiadów), w ramach badania kwestionariuszowego metodą CATI.

[3]GUS, Województwa pod względem liczby ludności – stan na 31.12.2011r., www.stat.gov.pl

Źródło Voltaren MAX. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy